Ostrołęckie Centrum Kultury

Strona Podmiotowa BIP

Nasze ośrodki

___________________________________________________________

SIEDZIBA GŁÓWNA
07-410 Ostrołęka, ul. Inwalidów Wojennych 23
tel. 29 7664589; fax 29 7664591

W siedzibie głównej OCK przy ul. Inwalidów Wojennych 23 znajduje się:

  • Dyrekcja
  • Sekretariat
  • Dział administracji
  • Księgowość
  • Dział Promocji, Folkloru, Tańca i Pracy Środowiskowej - zajmują się tu rozsyłaniem informacji o tym co było i o tym co będzie, reklamą i promocją imprez. Drukują plakaty, ulotki, afisze, programy, katalogi i foldery. Wydają miesięczny Informator Kulturalny "Bywalec", który co miesiąc w ilości 3 tys. egzemplarzy można znaleźć w całym mieście. Pod opieką działu pracują cztery największe zespoły taneczne: Klub Tańca Towarzyskiego FAN, Zespół Pieśni i Tańca KURPIE, Zespół Tańca Ludowego OSTROŁĘKA i Zespół Tańca Współczesnego DE-EM. Częścią działu jest impresariat, który organizuje spektakle teatralne dla dzieci w ramach akcji "Godziny dla rodziny", koncerty i spektakle w ramach akcji "Nastroje we dwoje", koncerty Filharmonii Narodowej, plenerowe imprezy masowe a także imprezy rozrywkowe na zlecenie. Dział zajmuje się pracą środowiskową i w jego strukturze znajdują się Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku i Kultownia w Wojciechowicach. Bardzo ważnymi wydarzeniami działu są Ostrołęckie Spotkania z Piosenką Kabaretową OSPA oraz Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne.
  • Kino Jantar

___________________________________________________________
GALERIA OSTROŁĘKA
07-410 Ostrołęka, pl. gen. J. Bema 14
tel. 29 7643954
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Galeria programowo równolegle z wystawiennictwem prowadzi działalność edukacyjną. W pierwszych latach program pracowni plastycznych dla dzieci i młodzieży w całości nawiązywał do prezentowanych kolekcji. Z czasem ograniczyło się to do wyselekcjonowanych grup lub okazjonalnych pokazów. Cyklicznie organizowane były kursy specjalne: mozaiki, witrażu, patchworku, ceramiki i tkactwa. W czasie wakacji organizowana była Letnia Akademia Sztuki (grafiki, rzeźby, ceramiki) z codziennymi warsztatami i plenerami.
Do dziś istnieją pracownie o różnym poziomie zaangażowania technicznego i merytorycznego: technik fotograficznych (m in. „guma”), batiku, malarstwa i rysunku, technik dekoratorskich (np.decoupage) oraz ogólnoplastyczna.
Od 2008 roku organizowany jest Kurpiowski Plener Malarsko-Literacki. W plenerze uczestniczą członkowie ostrołęckiego środowiska plastyków i literatów a także zaproszeni goście.
Październik - to już od wielu lat święto fotografii w mieście. W tym miesiącu organizowany jest, przy znacznym współudziale Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego, „Ostrołęcki Festiwal Fotografii”. Przez cały miesiąc, nie tylko w salach wystawowych Galerii, ale również w wielu innych miejscach na terenie miasta, organizowane są wystawy fotografii, spotkania z autorami, projekcje filmów i warsztaty. W 2009 roku w ramach festiwalu, w nieistniejącym już dziś budynku starego Kina Jantar, otwarta została „Galeria Bezdomna”- projekt realizowany od lat w wielu miastach, którego pomysłodawcami są znani fotografowie: Tomek Sikora i Andrzej Świetlik.
W latach 2011 – 12 realizowany był projekt „Mała Akademia Fotografii”. To metoda pracy artystyczno-pedagogicznej z dziećmi ze szkół podstawowych, której głównymi celami były: socjoterapia poprzez sztukę, skierowana do dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz popularyzacja fotografii jako środka wyrazu artystycznego. Projekt zakończył się wystawą prac uczestników, której towarzyszył katalog wystawy.
Galeria Ostrołęka od 2010 roku jest także siedzibą, wspomnianego wcześniej, Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego.
___________________________________________________________
KLUB OCZKO
07-410 Ostrołęka, ul. gen. W. Sikorskiego 6
tel. 29 7642171,
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nikt dziś nie wie, dlaczego właściwie Ostrołęcki Ośrodek Kultury z którego zrodził się Klub Oczko nazwano Oczkiem. Może sugerował to trochę skrót nazwy a może logo, które wymyślił Leszek Sokoll? Rok był 1979. Na obrzeżach miasta, bo w Wojciechowicach, rozrastał się świeżo powołany po podziale administracyjnym kraju Wojewódzki Dom Kultury, w centrum miasta zaś zabrakło jakiejś placówki, w której „coś by się działo”. Małe pomieszczenia po sklepie tekstylnym, przy placu Bema, gdzie dziś mieści się Galeria od razu stały się „pawim oczkiem” Ostrołęki.
Było ambitnie – muzyka poważna, jazz, małe spektakle, wystawy, spotkania literackie.

O ile jednak umiało Oczko zadbać o program o tyle nie miało szczęścia do lokalu. Za każdym razem trzeba było dopasowywać program do możliwości wnętrza. Kiedy przeniesiono Oczko do gmachu partii zwanego potocznie „pałacem” (1981 r.) imprezy wymyślano niemal salonowe, kiedy zaś trzeba się było wynieść do budynku straży pożarnej (1991 r.) zasłynęło Oczko spotkaniami tanecznymi o ognistym charakterze. Potem przyszła kolej na byłą kawiarnie „Na skarpie” (1993 r.), gdzie dużo było spotkań stolikowych ale gdy opierającą się placówkę wrzucono do garaży po transporcie MZK (1998 r.) od razu przeistoczyło się Oczko w „Klub 21” dla garażowych kapel.

Dziś Klub dzierżawi piętro łącznika między blokami największego osiedla mieszkaniowego w Ostrołęce. Jest tu mała scena z widownią na 100 osób, sale prób i pracownia komputerowa i schronienie dla wszystkich poszukujących i ta szczególna atmosfera do wylęgania pomysłów w młodych głowach.
Specjalnością klubu jest muzyka i teatr, więc najczęściej odbywają się w nim spektakle teatralne, recitale, koncerty, spotkania autorskie. Oczko organizuje warsztaty artystyczne, konkursy recytatorskie, prowadzi także działalność środowiskową w czasie ferii zimowych i wakacji. Główne imprezy to Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych IGŁA, eliminacje centralne Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, Ostrołęcki Festiwal Piosenki Talent, Festiwal Wokół Teatru InQbator Ulicy.
Ale najlepiej wychodzi Oczku to co łączy w sobie potencjał wszystkich zespołów – własne produkcje teatralne. A robią różne – klasykę jak „Ożenek”, „Żabusia”, „Damy i huzary”, współczesne jak „Małe zbrodnie małżeńskie”, „Opera Panica”, Psychoterapolityka”, bajki dla dzieci jak „Mały książę”, „Królewna Śnieżka”, „Kopciuszek”, spektakle muzyczne „Obrazy V”, „Berenika”.
Kto przyjdzie do Oczka i zarazi się teatrem i muzyką, temu niełatwo z tym skończyć. Chcecie spróbować?
___________________________________________________________

KULTOWNIA - filia OCK w Wojciechowicach
07-410 Ostrołęka, ul. Aleja Wojska Polskiego 40
tel. 29 6438734,
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Filia OCK w Wojciechowicach to mały, ceglany domek. Znajduje się w przemysłowej dzielnicy miasta, w zabytkowym kompleksie budynków byłych koszar carskich żołnierzy. Jest miejscem do którego biegną okoliczne dzieci kiedy znudzi je telewizja i podwórkowy trzepak. I co tam robią?
Czasem okropnie się brudzą przy rysowaniu, malowaniu, klejeniu, rzeźbieniu i lepieniu, czasem męczą okrutnie skacząc, gimnastykując albo trenując taneczne kroki. Bywa, że denerwują się ogromnie ucząc się wyzwalać emocje w etiudach teatralnych, bywa że martwieją w ciszy słuchając głośnego czytania. Na pewien czas zapominają o męczeniu wychudzonych, piwnicznych kotów i niepowodzeniach w szkole.
Czasem za dziećmi podążają ich babcie.
Wieczorami zaś, kiedy z filii znikają dzieci pojawiają się młodzi muzycy ze swoimi kapturami, głośnymi instrumentami i grają ile wlezie. Na szczęście carskie mury są grube i nikt ich nie słyszy.
Dopiero potem, kiedy poznają już wszystkie chwyty i nuty, wyłażą z murów by zabłysnąć talentem.

___________________________________________________________